Live For Speed by Michal 011093

Temat: Do maturzystów
Jeden to dość znany wiersz Różewicza Ocalony i drugi wiersz nie pamiętm kogo,mocno nawiązujący do pierwszego.

Drugi temat dotyczył analizy i interpretacji opowiadania "Zabawa w klucz".Ogólnie nie chciało mi się już nic pisać,ale coś na to naskrobałem i po godzinie wyszedłem.Polski mi się nie przyda na AE,więc zbytnio sie nie motywowałem.
Źródło: forum.wiaralecha.pl/index.php?showtopic=738Temat: Sentencje, przysłowia, cytaty...
pamiętam jak na mnie wrażenie zrobił Różewicz. szczególnie ten wiersz:

Ocalony


Mam dwadzieścia cztery lata
ocalałem
prowadzony na rzeź.

To są nazwy puste i jednoznaczne:
człowiek i zwierzę
miłość i nienawiść
wróg i przyjaciel
ciemność i światło.

Człowieka tak sie zabija jak zwierzę
widziałem:
furgony porąbanych ludzi
którzy nie zostaną zbawieni.

Pojęcia są tylko wyrazami:
cnota i występek
prawda i kłamstwo
piękno i brzydota
męstwo i tchórzostwo.

Jednako waży cnota i występek
widziałem:
człowieka który był jeden
występny i cnotliwy.

Szukam nauczyciela i mistrza
niech przywróci mi wzrok słuch i mowę
niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia
niech oddzieli światło od ciemności.

Mam dwadzieścia cztery lata
ocalałem
prowadzony na rzeź.

najgorsze jest to że mimo zapewnień ludzie nic się nie nauczyli z tego a historia lubi się powtarzać (patrz Chiny i obozy koncentracyjne tam)
Źródło: bozewariaty.fora.pl/a/a,29.html


Temat: Tadeusz Różewicz
Różewicz, to obok Szymborskiej, mój ulubiony poeta. Uwielbiam czytać jego wiersze, a najbardziej podoba mi się 'Ocalony'. Ten wiersz po prostu coś w sobie ma. Jak już wspomnieliście, tyle odniesień i kontekstów, że interpretacja takiego wiersza, przynajmniej dla mnie, jest czystą przyjemnością (:
Źródło: szkolaellanorah.fora.pl/a/a,53.html


Temat: Wasz dzień w szkole
1. matma - dalej zadania z figur podobnych, oczywiście nic nie mogłam z tablicy rozszyfrować i żerowałam na zeszycie M.
2. matma - podawała zagadnienia do sprawdzianu. W międzyczasie czytałam książkę.
3. polski - wiersz "Ocalony" Różewicza.

Nudno było.
Źródło: bloggers.fora.pl/a/a,1474.html


Temat: Pub "Kotłowisko"
Jezu jaki ja miałam tydzień. Normalnie umieram do dziś a to zaledwie początek bo weekend nie zapowiada się wiele lepszy. Sobota i niedziela do spółki z językami i fizyką. Kocham to normalnie.
Pisałam pracę klasową z polskiego. Wiecie jaki fajny temat: „Analizując i interpretując wiersz Tadeusza RóżewiczaOcalony” i Józefa Barana „Mam dwadzieścia pięć lat”, porównaj poetyckie kreacje doświadczeń pokoleniowych i egzystencjalnych.
Fajny nie? Zmieściłam się na dwóch stronach A4. Mam nadzieję, że wystarczy.
Zaliczyłam duuuuży sprawdzian z chemii na 3+ i kartkówkę z dysocjacji na 4. Jestem z siebie dumna. A się bałam w końcu stężenia procentowe, molowe, masowe, przeliczanie stężeń, hydraty i stężenie masowe na jednym sprawdzanie to wcale nie jest mało.
Zapowiedzieli nam fizykę i tutaj umarłam. Wiecie, co. Jego poprzednia klasa jaką prowadził na 34 osoby 29 pisało w sierpniu egzamin poprawkowy bo ukapił prawie 100% klasy na koniec roku. Po prostu jest świetnie. Żyć nie umierać. Zaopatrzyłam się w siedem zbiorów i będę tłuc zadania.

Pozdrawiam
Am
Źródło: rowenaschildren.fora.pl/a/a,83.html


Temat: Kącik poezji
ja uwielbiam :
"Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" K.I. Gałczyńskiego
"Ocalony" Tadeusza Różewicza. i mega uwielbiam Stepy Akermanskie"

te wiersze stanowily bardzo wazne elementy mojego dziecinstwa moge si pokusic o stierdzenie ze gdyby nie one to czegos by w nim brakowlo a ten rozewicza zawsze nosze w portwelu
....
Źródło: budownictwopg.fora.pl/a/a,36.html


Temat: Kuszenie
nie, to ja lubię sobie dopowiadać, obywam się bez dodatków, mysle jednak , ze z czasem dostrzeżesz, że słowa maja tak szerokie zakresy i bogactwo treści, że nie potrzebują podpórek, szczególnie ważne to jest w poezji, która musi bardzo ostrożnie obchodzić się z wyrazem, bo w umyśle czytelnika on tworzy obraz, wlasny, indywidualny. Nie chce się mądrzyć, dzielę się tylko własnymi przemyśleniami. Na pewno pamietasz ze szkoły wiersz Różewicza- ocalony.
mam dwadzieścia cztery lata
ocalałem
prowadzony na rzeź
W tym jednym słowie- rzeź jest taka gama róznych obrazów, ze niczego nie trzeba wyjaśniać, dopowiadać. To od RÓŻewicza uczymy się wlasnie tej precyzji slowa, to dlatego pilnie przygladam sie utworowi i czekam, by slowo stało się obrazem. Myslę, że uzasadnilam swoje uwagi nie tylko Tobie, ale i innym, ale szanuję decyzję Autora, bo on wie najlepiej, serdecznia, ja
Źródło: poezja.jun.pl/viewtopic.php?t=264


Temat: : Matura :)
Pierwszy temat - jaki obraz Polaków w XVII w. wyłania się z "Potopu" Henryka Sienkiewicza, drugi - porównanie postawy Kordiana z dramatu Juliusza Słowackiego i męża z "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.

ja wybrałem 1 wydaje mi sie łatwiejszy mam nadzieje ze okaze sie dla mnie korzystny i ze bedzie te 30% conajmniej na rozszezonym była analiza Pierwszy temat - jaki obraz Polaków w XVII w. wyłania się z "Potopu" Henryka Sienkiewicza, drugi - porównanie postawy Kordiana z dramatu Juliusza Słowackiego i męża z "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.orównawacza wiersza rózewicza ocalony z wierszem Barana mam 25 lat oo
Źródło: malachowianka.plock.org.pl/forumgamma/viewtopic.php?t=498


Temat: Prośba o pomoc przy bibliografii
Moim nieszczęsnym tematem na maturę ustną z jęz. polskiego jest: "Oddzielenie światła od ciemności podstawową potrzebą duchową człowieka. Porównaj kreacje bohaterów literackich i twórców kultury walczących z chaosem świata i przeciwstawiających się złu."

Myślałam o umieszczeniu w literaturze podmiotu:
-Biblii- postać Jezusa
-"Dżumy"- A.Camusa
-"Hamleta"-Szekspira
-filmu "Ostatni król Szkocji"
-wiersza "Ocalony" Różewicza

Prosiłabym o w miarę szybką pomoc. Ma ktoś może jakieś sugestie co do literatury przemiotu i podmiotu? Temat mam z korespondencji sztuk, więc moze jeszcze jakieś pomysły ze sztuki?
Źródło: forum.szkola.net/viewtopic.php?t=2780